ARCHITEKTURA
Jak napisała p. dr Grażyna Ruszczyk: "Kościół w Zabłotowie (...) zarówno pod względem układu przestrzennego, jak i dekoracji wyróżnia się na tle prowincjonalnych świątyń powstających w Galicji pod koniec w. XIX i na pocz. XX. (...) Detal i motywy dekoracyjne zaczerpnięto głównie z architektury średniowiecznej (półkoliste i ostrołukowe zamknięcia otworów, sklepienia krzyżowe, sterczyny, schodkowe szczyty), ale i nowożytnej (pilastry i półkolumny o roślinnych kapitelach)." Kościół posiada korpus na rzucie kwadratu, trójnawowy, bazylikowy, z prezbiterium o szerokości nawy głównej od południa i wieżą od frontu (od północy).
WYPOSAŻENIE
W kościele nie zachowało się nic z inwentarza ruchomego sprzed 1945 r. Po odzyskaniu kościoła 15 X 1991 r. i stopniowych remontach, na miejscu gromadzone są przedmioty mające wartość historyczną:
- Rzeźby: "Św. Piotr", "Św. Paweł", drewno polichromowane, prawdopodobnie pocz. XX w.
- Ołtarz główny neogotycki, drewniany, trójdzielny z zamkniętym półkoliście polem środkowym, którym znajduje się współczesny obraz Świętej Trójcy. Pole środkowe ujęte w pary kolumn, zwieńczone trójkątnym szczytem, a bardzo wąskie, ażurowe pola boczne zwieńczone są wimpergami i pinaklami. W trójkątnym szczycie widoczny herb franciszkański wpisany w koło. Ołtarz wykonany w 1910 r., przywieziony w 2002 r. z dawnej kaplicy sióstr felicjanek ze Śniatyna.
- Chrzcielnica drewniana, zamykana pokrywą na zawiasach, zwieńczona krzyżem (dorobionym na wzór krzyża ze szczytu ołtarza). Chrzcielnicę przywiózł ks. proboszcz Antoni Więch ze wsi Wołosów k. Nadwórnej w maju 2017 r. Do końca wakacji trwała jej renowacja, którą wykonał parafianin - artysta w drewnie - Jurij Danysz. Okazało się, że chrzcielnica pochodzi z dawnego drewnianego kościoła w Wołosowie. Świątynia po wojnie była wykorzystywana w celach przemysłowych. Zapewne wtedy przyniesiono na początku niezniszczone jeszcze fragmenty wyposażenia do miejscowej cerkwi, a dokładniej na piętro stojącej obok dzwonnicy. Kościół spłonął już w czasie ZSRR, wg relacji kościelnego z cerkwi (tzw. palamara).
- Oleodruk "Bł. Jakub Strepa adorujący Najświętszy Sakrament", wykonany pomiędzy 1909 a 1914 r. w Wielkim Księstwie Poznańskim, znaleziony we wsi Poticzok k. Śniatyna jesienią 2016 r. Na wiosnę 2017 r. odnowiony i oprawiony w nowe ramy z passe-partout i podpisem w j. ukr. został umieszczony na ścianie w zakrystii. Wizerunek z oleodruku odtwarza polichromię na sklepieniu kościoła w Kutach z 1909 r. - jedyne zachowane przedstawienie z postacią błogosławionego Jakuba na terenie archidiecezji lwowskiej. Autorem malowidła jest artysta Wacław Jakub Jeziorko (1854-1935) z Bochni, twórca malowideł w kościele pojezuickim w Kołomyi.
- Oleodruki: "Najświętsze Serce Pana Jezusa", "Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny", okres międzywojenny, zawieszone vis-à-vis po obydwu stronach wejścia do nawy głównej pod chórem.
REPLIKI, REPRINTY
- Neogotycki krzyż mosiężny, wys. 65 cm.
- Fotografie przedwojennych proboszczów wielokrotnie powiększone: ks. Leon Nowicki (ok. 1910), ks. Ludwik Staufer (1913), ks. Michał Rozlepiło (1933).
- planowane jest sukcesywne uzupełnianie zbiorów w podobne przedmioty.
Opr. A. Więch
Cytaty i część informacji z pracy: G. Ruszczyk, Kościół parafialny w Zabłotowie, [w:] Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego, red. J. K. Ostrowski, t. 14, Kraków 2006, s. 484, 487-488.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz