piątek, 9 września 2016

Opis parafii - WARTO PRZECZYTAĆ

Aby napisać projekt do zagranicznych fundacji w sprawie inwestycji w parafii, trzeba przybliżyć ludziom, siedzącym daleko za biurkiem, charakterystykę parafii z dołączonymi fotografiami. Poniżej można przeczytać taki opis, który jest dołączony do projektu zakupu nowych okien. Fundacje refundują tylko część kosztów - reszta to pomoc indywidualnych darczyńców...

Parafia rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabłotowie (ang. Zabolotiv, ukr. Заболотів) leży na Ukrainie w archidiecezji lwowskiej, obwód Iwanofrankiwski (woj. stanisławowskie, Ivano-Frankivska oblast’). Parafia istniała od 1605 r., ale w 1945 r. została zamknięta przez władze Związku Radzieckiego. Kościół i budynki parafialne wykorzystywano niezgodnie z przeznaczeniem – kościół na magazyny produktów spożywczych, plebania na biura, a ochronka sióstr na sąd i przychodnię dziecięcą. Po powstaniu ukraińskiego państwa w 1991 r. budynki oddano parafii i pozwolono na działalność duszpasterską. Wtedy było tylko 10 parafian, jednak duże zaangażowanie duszpasterskie kolejnych kapłanów pomagało ludziom wychowanym w ateizmie wracać do Boga. 
Większość parafian to ludzie po osobistym nawróceniu, świadomi swojej wiary. Pomagają w tym katechezy dla dzieci i młodzieży w każdą sobotę, w której uczestniczą chętnie też prawosławne rodziny (w tym roku razem: 55 dzieci). Raz w miesiącu odbywa się katecheza dla dorosłych, koło biblijne i spotkanie grupy charytatywnej. Pół roku przed ślubem trwają katechezy ewangelizacyjne dla narzeczonych, są też spotkania z rodzicami przed chrztem ich dziecka. Proboszcz jeździ również na katechezy do dziennego ośrodka opieki dla dzieci niepełnosprawnych "Leleczenia" ("Bocianek") w Zabłotowie; przed większymi świętami odwiedza chorych w szpitalu, by z nimi porozmawiać i może pomóc komuś pojednać z Bogiem. Obecnie na niedzielną Eucharystię przychodzi ok. 100 wiernych. Wspólnota jest młoda i powoli rośnie liczebnie dzięki małżeństwom mieszanym, nawróceniom i nowym chrztom. Pomagają w tym również dobre relacje z parafią grekokatolicką i prawosławną. Rosnącym problemem w całym kraju jest emigracja zarobkowa - tzw. euro-sieroty i rozdzielone małżeństwa.
Ksiądz mieszkający w Zabłotowie otacza swoją opieką także drugą parafię – św. Antoniego Padewskiego w Gwoźdźcu (ang. Hvizdets, ukr. Гвіздець). Dojeżdża tam regularnie 3-4 razy w tygodniu (niedziela, wtorek, piątek - Eucharystia; sobota - katecheza). Wspólnota w Gwoźdźcu jest niewielka i liczy 20 osób. Te dwa miejsca tworzą w rzeczywistości jedną parafię z kilkunastoma miejscowościami. Z Zabłotowa do Gwoźdźca 13 km po dziurawej drodze jedzie się 30 min. 
W parafii pracują również 3 siostry św. Feliksa z Kantalicjo (felicjanki). Prowadzą przedszkole katolickie dla 33 dzieci z okolicy, pomagają w katechezie i przygotowaniu liturgii, odwiedzają chorych w domach i w szpitalu. Przedszkole jest wielką nadzieją parafii w dziele ewangelizacji młodych rodzin. Oprócz nieformalnych spotkań, okazją ku temu są comiesięczne katechezy dla rodziców przy okazji "wywiadówki" oraz msze dla dzieci i rodziców. W 2017 r. planuje się remont i przebudowę przedszkola, by mogło przyjąć więcej dzieci.
Wielkim wyzwaniem dla wspólnoty parafialnej są konieczne remonty kościołów. Kościół w Zabłotowie po wymianie dachu i instalacji elektrycznej, ciągle czeka m. in. na kosztowny zakup okien i malowanie w środku. Nadzieją na znalezienie potrzebnych środków są ofiary zza granicy i dofinansowanie w ramach zagranicznych fundacji wspierających Kościół katolicki w biednych krajach. Dla lepszego kontaktu z potencjalnymi dobroczyńcami parafia prowadzi stronę internetową w języku polskim i ukraińskim (http://zablotow.blogspot.com/).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz