sobota, 31 stycznia 2015

Zachęta do modlitwy i postu w intencji pokoju oraz za ofiary wojny na wschodzie Ukrainy

KOMUNIKAT
KONFERENCJI EPISKOPATU UKRAINY
OBRZĄDKU ŁACIŃSKIEGO


„Z głębokości wołam do Ciebie, Panie,
Panie, wysłuchaj głosu mego.
Nachyl swe ucho
na głos mego błagania.”  (Ps 130, 1-2)

Drodzy Bracia w kapłaństwie i Osoby Życia Konsekrowanego!
Umiłowani Bracia i Siostry!

Słowa Psalmu 130, którymi rozpoczynamy dzisiejsze słowo, są zachętą, abyśmy zawołali jak psalmista, głosem wielkiej prośby o zaniechanie wojny i powrót pokoju w Ukrainie. 

Czynimy to solidarni z rodzinami, w których słyszalny jest głos rozpaczy, wydobywający się z głębin cierpienia, jakie wniosła w ich życie wojna. Czynimy to zatrzymując się nad tysiącami grobów, skrywających ofiary, nie tylko żołnierzy ale i osób cywilnych. Wołamy do Boga, zatrzymując się przy poranionych i okaleczonych, którym wojna zabrała radość i nadzieję szczęśliwej przyszłości.

Bezradni wobec toczącej się wojny, możemy jedynie wołać głosem ludzi wiary i postawą wspólnoty, pielęgnującej naukę Apostoła Pawła, który w Liście do Galatów wzywa: „Jeden drugiego brzemiona noście i tak wypełniajcie prawo Chrystusowe.” (Gal 6,2)  Docierające do nas poprzez media obrazy wojny, ukazują ogrom jej skutków. Zniszczone lotnisko, zbombardowane domy, smutne ludzkie twarze i pełne niepokoju spojrzenia, nie mogą pozostać nam obojętne. Przecież to jest ciężkie brzemię życia naszych braci i sióstr. Nie możemy tego nie dostrzegać, nie możemy pozostawać obojętni w obliczu ich cierpienia. Dlatego kolejny raz wzywamy do modlitwy o pokój, o przemianę wrogiego nastawienia, które podsyca zbrojny konflikt. Bez nieustannej modlitwy, nie osiągniemy pokoju i dobrobytu w kraju. Czyż słowa Syna Bożego: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą” (Łk 11,9-10), nie są podpowiedzią samego Boga, jak należy postępować? Jeśli więc, wierzymy w moc Opatrzności, to trwajmy na modlitwie, nieustannie powtarzając błagalne wołanie zapisane w Suplikacjach: „Święty Boże, Święty Mocny, Święty i Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami.” oraz „Od powietrza, głodu, ognia i wojny, wybaw nas Panie”. Niech ten błagalny śpiew połączy nas w każdej parafii i stanie się głosem wspólnoty Kościoła pragnącej pokoju i błogosławionego czasu wybaczenia wzajemnie doznanych krzywd. 

Pełni troski i niepokoju o przyszłość, prosimy aby codziennie, na zakończenie Mszy św., przed błogosławieństwem, śpiewać Suplikacje, a w niedzielę i święta czynić to przed wystawionym Najświętszym Sakramentem dołączając Koronką do Bożego Miłosierdzia. Bądźmy w ten sposób podobni do Mojżesza, który wznosił swoje ręce do Boga, gdy Naród Wybrany, walczył z Amalekitami. Wówczas, ta jego wytrwała postawa przyniosła zwycięstwo dobra nad złem. Dzisiaj to my zajmijmy jego miejsce i bądźmy wytrwali, gdyż tylko taką postawą możemy wyprosić dar pokoju.  

W poniedziałek, gdy przeżywać będziemy Święto Ofiarowania Pańskiego, poświęcimy gromniczną świecę, którą według zwyczaju zapalamy w chwilach wielkiego zagrożenia i przy konającym. Niech ta świeca płonie w domach i przy ołtarzach naszych świątyń, jako znak czasu. W rodzinach zapalajmy ją podczas codziennej wspólnej modlitwy i wówczas gdy będziemy modlić się za poległych, okaleczonych i o wybawienie od wojny. W kościołach zapalajmy ją gdy śpiewać będziemy Suplikacje. W tym znaku gromnicy, będzie z nami Matka Syna Bożego, Królowa Pokoju, która zrodziła dla nas Światłość Świata i Księcia Pokoju.  

Podejmijmy również 2 lutego kolejny dzień postu, aby nasze oczy ujrzały wybawienie od nieszczęścia, a każdy żyjący w Ukrainie doczekał się pokoju.

Dziękując za dotychczasową modlitwę i troskę o siebie nawzajem oraz za każdy gest życzliwości wobec dotkniętych tragedią wojny, przyzywając wstawiennictwa naszych świętych Patronów i orędownictwa Matki Syna Bożego, z serca błogosławimy: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Lwów, dnia 28 stycznia 2015 r.

+ Mieczysław Mokrzycki
metropolita lwowski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz