czwartek, 23 października 2014

Pamięć o ofiarach ludobójstwa w Trójcy (pow. Śniatyn)

Dziś mija 70. rocznica mordu Polaków we wsi Trójca, par. i gm. Zabłotów, pow. Śniatyn.
Warunki pogodowe (ciągły deszcz) utrudniły planowany wcześniej przyjazd parafian na zbiorową mogiłę, w której pochowano 64 osoby - większość ofiar. Myślę, że chętni łączyli się duchowo z tym miejscem na modlitwie. Niestety, nie było żadnej delegacji ze strony polskiej (oprócz mnie...). W końcu wieś Trójca k. Zgorzelca swoją nazwę "zawdzięcza" wiosce na Pokuciu.
Tuż przed godziną 15:00 wyjechałem spod kościoła w Zabłotowie do oddalonej kilka kilometrów Trójcy. Tam, przy skrzyżowaniu, na wzniesieniu po lewej, znajduje się miejsce, gdzie stał drewniany kościół dojazdowy. Kościół zniszczono po wojnie, a na działce wzniesiono pomnik ku czci współmieszkańców - poległych żołnierzy Armii Czerwnonej. W głębi działki, za istniejącą wtedy świątynią, wkrótce po rzezi wykopano jamę, do której złożono znalezione ciała Polaków. W innych miejscach pochowano szczątki osób znalezionych w następnych dniach. Na wieczornej Eucharystii pamiętaliśmy o "trahicznych podijach" sprzed 70 lat, prosząc o Boże Miłosierdzie dla nieżyjących i nawrócenie żyjących, być może, zabójców.
Wg różnych wersji, zginęło od 58 do 86 Polaków i 9-14 Ukraińców. Jak podają najbardziej wiarygodne źródła, z rąk banderowców 23 października 1944 r. zginęło w Trójcy 90 osób, w tym dwie rodziny ukraińskie (9 osób) ratujące polskich sąsiadów i Żydówka żyjąca w kryjówce u Polaków. W miarę możliwości czasowych, spróbuję przybliżyć wkrótce te tragiczne wydarzenia. Póki co, odsyłam do opracowanej informacji o zbrodni na stronie Wikipedii.
"Jeśli zapomnę o nich,
Ty, Boże, zapomnij o mnie..."
Pragnę serdecznie podziękować Panu Szczepanowi Siekierce za przysłanie książki o ludobójstwie w województwie stanisławowskim. Ta publikacja pomoże w edukacji miejscowych ludzi szukających prawdy, która jest przemilczana lub zdeformowana.
Lista ofiar jest dłuższa
 niż lista pochowanych w tym miejscu

Pan Szczepan Siekierka jest byłym żołnierzem Armii Krajowej. Od 1991 roku pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, którego był współorganizatorem. Celem Stowarzyszenia jest gromadzenie dokumentacji i relacji świadków o ludobójstwie dokonanym na ludności polskiej na Kresach Południowo - Wschodnich Rzeczypospolitej.
TUTAJ zobacz porządkowanie mogiły przez polskich wolontariuszy w 2015 r.

PS. ZWRACAM SIĘ Z PROŚBĄ DO RODAKÓW POCHODZĄCYCH Z TRÓJCY o nadsyłanie wspomnień o codziennym życiu i tragicznych chwilach związanych z mordem i wyjazdem. Bardzo ważne jest zebranie starych zdjęć, by zachować je dla przyszłych pokoleń! Może ktoś ma zdjęcia zniszczonego kościoła z Trójcy?
parish.zabolotiv@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz